Zbadaliśmy zwyczaje związane z wypełnianiem PIT-ów

Jeden na pięciu Polaków w ogóle nie wie, kiedy rozlicza się z fiskusem, a do kwietnia z wypełnieniem PIT-a częściej czekają mężczyźni, niż kobiety. Tak wynika z naszych badań dla marki e-pity.

Zobacz ikongrafikę badania - jak wypełniamy PIT-y.Co czwarta kobieta składa PIT-a w marcu, a jeden na czterech mężczyzn w kwietniu. Co piąta osoba nie wie, kiedy wypełnia PIT-a, bo robi to za nią księgowa, ZUS lub zakład pracy. Samodzielnie rozlicza się tylko 1/3 badanych, 29,6% zleca to zadanie księgowej, a 28,4% prosi o pomoc kogoś z rodziny lub znajomego.

Wśród osób wypełniających deklaracje podatkowe samodzielnie 18% rozlicza się już w lutym, 21,2% w marcu, a 20% czeka aż do kwietnia. Różnice widać między podatkowymi zwyczajami kobiet i mężczyzn. Panie wolą mieć PIT-a z głowy już w lutym i marcu (19,6% i 25%), podczas gdy panowie czekają z rozliczeniem niemal do ostatniej chwili – 24,3% z nich wypełnia deklarację dopiero w kwietniu.

W badaniu pytaliśmy także o formę rozliczania deklaracji. I tak 69% z nas wypełnia PIT-y elektronicznie, czyli z użyciem komputera i programu pobranego z Internetu lub uruchomionego z płyty CD. Tę formę zadeklarowało aż 70,6% kobiet i 66,7% mężczyzn.

Na rozliczenie z fiskusem zostały już niecałe dwa tygodnie. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT-a PFR wchodząc na stronę www.e-pity.pl/pfr/.
Więcej o wynikach badań można dowiedzieć się pobierając raport ze strony e-pity.

Badanie „Co odkładamy na później” przeprowadzono w styczniu 2016 r. metodą telefonicznych badań ankietowych (CATI) na losowo wybranej próbie 500 osób. Badanie zrealizowała firma ECDF Badania na zlecenie marki e-pity.