Studencie! Sprawdź czy fiskus ma Twoje pieniądze

Student, którzy w ubiegłym roku pracował na umowę o dzieło lub zlecenie, może dostać zwrot nawet 556 zł nadpłaconego podatku dochodowego. Ile należy się Tobie? Na stronie www.pit-student.pl znajdziesz kalkulator, w którym policzysz ile „zarobisz” na PICIE, a przy okazji szybko rozliczysz się ze skarbówką. Masz na to czas – jak wszyscy – do 30 kwietnia.

Najprawdopodobniej PIT-11 od pracodawcy dotarł do Ciebie jeszcze w lutym lub na początku marca. Jeśli wciąż go nie rozliczyłeś, nie trać więcej czasu. Fiskus czeka na twoje zeznanie do 30 kwietnia, ale im prędzej dostarczysz PIT-a, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Oczywiście, o ile Ci się należy.

Jeśli w ubiegłym roku na Twój dochód składały się wyłącznie stypendia naukowe, doktoranckie i socjalne, to co do zasady nie musisz składać PIT-a. Jeśli jednak otrzymałeś pieniądze za wyniki sportowe lub za pracę na podstawie dowolnej umowy – musisz wypełnić deklarację PIT. Ale pamiętaj – przysługuje Ci kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł. Jest to zarobek, który nie powoduje konieczności zapłacenia podatku. W praktyce sprowadza się to do tego, że chociaż pracodawca umniejsza w trakcie roku Twoje wynagrodzenie o zaliczki na podatek, to jeśli wynagrodzenie nie przekroczy 3091 zł kwotę zaliczek odzyskasz w całości składając roczne zeznanie podatkowe.
PIT-a najwygodniej wypełnić w programie pobranym z internetu lub w wersji on-line.
PIT-a możesz wypełnić także na tablecie, a jeśli się uprzesz nawet na smartfonie, choć niewielki ekran nie jest do tego najwygodniejszy. Program do e-pity 2012 na swoje urządzenie znajdziesz w sklepach z aplikacjami na systemy Android lub iOS. Przy wypełnianiu PIT-a pamiętaj także o ulgach, które Ci przysługują. Możesz na przykład odliczyć wydatki na internet, zarówno mobilny jak i stacjonarny, do kwoty 760 zł. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy mieszkanie, w którym z niego korzystasz jest Twoją własnością, czy tylko je wynajmujesz. Ważne, aby na dokumentach potwierdzających wydatek były Twoje dane osobowe. Jeśli jesteś honorowym dawcą krwi masz prawo odliczyć od dochodu darowizny krwi na kwotę maksymalnie 3601 zł (jeśli jesteś mężczyzną) i 3484 zł (jeśli jesteś kobietą). Pamiętaj tylko, że wysokość ulg nie może przekroczyć 6% dochodu.

Wypełnić i co dalej

Po wypełnieniu deklaracji, trzeba ją jeszcze dostarczyć do urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania. Masz tu kilka możliwości. Wypełnionego PIT-a możesz wydrukować i zanieść osobiście, przesłać pocztą lub za pomocą internetu. Najkrótszy czas oczekiwania na zwrot podatku zapewni skorzystanie z ostatniej opcji – przesłania formularza do systemu e-deklaracje.gov.pl. Aby skorzystać z platformy Ministerstwa Finansów musisz znać kwotę przychodu z deklaracji złożonej w 2012 r. Jeśli to Twój pierwszy PIT – wpisz po prostu 0. Twoje dane trafiają od razu do systemu, gdzie automatycznie wyliczany jest zwrot podatku, a deklaracja nie musi być ponownie sprawdzona i zaakceptowana przez pracowników urzędu.

Wysłanie e-pita to najwygodniejsze rozwiązanie dla studentów uczących się poza miejscem zamieszkania, którzy możliwość osobistego doręczenia deklaracji do właściwego urzędu mają mocno utrudnioną. Rozliczenie przez internet ma także jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – brak kolejek. Z pewnością ucieszy to studentów, którzy swoje i tak odstoją pod dziekanatem.

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak rozliczyć się z fiskusem znajdziesz na stronie www.pit-student.pl. Jest tu także prosty kalkulator, który pozwoli błyskawicznie sprawdzić kwotę należnego zwrotu podatku oraz program, który – co potwierdza wielu użytkowników – pozwala w 5 minut wypełnić PIT-a, nawet osobom, które robią to pierwszy raz.