2013-01-02| e-pity 2012, czyli policz się z fiskusem w 5 minut

Program e-pity 2012 pozwoli szybko i sprawnie wypełnić najpopularniejsze deklaracje – w tym PIT-37 – i przesłać je do systemu e-deklaracje.gov.pl lub wydrukować. W aplikacji uproszczono wybór dowolnego OPP oraz usprawniono odbiór UPO. W tym roku program jest darmowy także do użytku komercyjnego przez biura rachunkowe i doradców podatkowych, a pracodawcom pozwala na wypełnienie i przesłanie przez internet PIT-11 oraz PIT-4R. Program e-pity jest dostępny na platformy Windows, Mac OS i Linux, na tablety (Android, iOS) oraz w wersji on-line. Można go pobrać na stronie www.e-pity.pl

Na rozliczenie się z fiskusem w programie e-pity wystarczy 5 minut. Do wypełnienia PIT-a możemy użyć poręcznego kreatora lub skorzystać z aktywnych deklaracji. Program sam pilnuje limitów i sumuje kwoty w przypadku rozliczania kosztów, darowizn lub ulg. Aplikacja e-pity jest darmowa pod warunkiem przekazania 1% podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego. Teraz wybór OPP został jeszcze bardziej uproszczony – można je wybrać z listy lub wpisać własną fundację czy stowarzyszenie, na co nie pozwala większość dostępnych na rynku aplikacji rozliczeniowych.

e-pity 2012 posiadają wbudowaną bazę gmin, powiatów oraz urzędów skarbowych. Nie trzeba już pamiętać adresu placówki, w której się rozliczamy, wystarczy odnaleźć ją na liście. Ponadto ułatwiono przesyłanie gotowego formularza PIT drogą elektroniczną do systemu e-deklaracje.gov.pl. Teraz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru możemy otrzymać na skrzynkę mailową lub odebrać z poziomu aplikacji. Dla tradycjonalistów pozostawiono możliwość wydrukowania PIT-a i osobistego dostarczenia fiskusowi. W tegorocznej wersji odświeżono także interfejs oraz uproszczono nawigowanie i zakup licencji dla pracodawców na przesyłanie pracownikom i urzędom skarbowym deklaracji PIT-11 drogą elektroniczną. Pracownik, który wczyta do programu tak przekazane dane od pracodawcy i zaznaczy ulgi z których korzysta ma w praktyce wypełniony PIT-37. 
Aplikacja e-pity umożliwia rozliczenie następujących deklaracji podatkowych za rok 2012: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-4r, PIT-11, PIT-28, PIT-39, PIT-40, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-7 oraz ZAP-3 (dawniej NIP-3).

Osoby, które korzystały z programu e-pity w ubiegłych latach nie muszą ponownie wprowadzać do niego swoich danych. Program odczyta je z komputera użytkownika oraz skopiuje do wszystkich składanych załączników. Wypełnianie PIT-a można w każdej chwili przerwać, by w dowolnym czasie do niego wrócić. Dla osób, które z jakiegoś powodu spóźnią się ze złożeniem deklaracji, w programie udostępniono możliwość wypełnienia formularzu czynnego żalu, w którym opisujemy okoliczności zaistnienia zwłoki w rozliczeniu się z fiskusem. Ta  funkcjonalność ustrzeże podatników przed możliwą karą ze strony urzędu skarbowego. 
Aplikacja e-pity 2012 została wszechstronnie zweryfikowana przez kancelarie rachunkowe, doradców podatkowych oraz BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Program e-pity 2012 z aktualnymi deklaracjami PIT do rozliczania podatku dochodowego za rok 2012, obowiązującymi od 1 stycznia 2013 r. można pobrać pod adresem: http://e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/ Na tej stronie użytkownicy znajdą także instrukcję wideo jak w 5 minut wypełnić deklarację i wysłać ją przez internet. Więcej informacji na www.e-pity.pl