Darmowy formularz - oświadczenie PIT-OP

Emerycie i rencisto !
Wypełnij oświadczenie PIT-OP i przekaż wygodnie 1% na dowolną OPP.

W ślad za najnowszymi zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają emerytom i rencistom wskazanie beneficjenta 1%, w dniu wejścia w życie ustawy udostępniamy darmowy formularz - oświadczenie PIT-OP online. Za jego pośrednictwem wszyscy seniorzy o wielkim sercu, mogą już w wygodny i prosty sposób wesprzeć dowolną Organizację Pożytku Publicznego, bez konieczności samodzielnego rozliczania rocznej deklaracji PIT oraz bez wychodzenia z domu.

darmowy formularz oświadczenie PIT-OP na PIT-OP.plOświadczenie PIT-OP dotyczy tych osób, które nie przygotowują deklaracji PIT samodzielnie i rozliczają swoje świadczenia wyłącznie za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do chwili wprowadzenia zmian w przepisach, emeryt otrzymujący od ZUS deklarację PIT-40A, nie mógł wskazać organizacji, której chciał przekazać 1% swojego podatku w żaden inny sposób, jak tylko poprzez samodzielne złożenie PIT-37 lub PIT-36. Metoda ta wymuszała zatem na podatniku, wypełnianie wszystkich pól deklaracji podatkowej od nowa wyłącznie w celu wpisania nr KRS OPP, było to dla wielu osób uciążliwe i zniechęcające.

Oświadczenie PIT-OP staje się zatem wygodną alternatywą do powyżej opisanej praktyki. W świetle nowych regulacji, osoby rozliczane przez organy ubezpieczeniowe wyłącznie na deklaracji PIT-40A , mogą przekazać 1% ze swoich świadczeń emerytalno – rentowych, za pośrednictwem przyjaznego oświadczenia PIT-OP.
Jeżeli podatnik poza emeryturą lub rentą z ZUS, nie posiada innych przychodów, a zechce wesprzeć kwotą swojego 1% określony podmiot, wypełnia po prostu PIT-OP i wysyła oświadczenie bezpośrednio do urzędu skarbowego – bez konieczności sporządzania żadnego dodatkowego PIT-a.

W formularzu PIT-OP wystarczy uzupełnić jedynie podstawowe dane podatnika takie jak imię, nazwisko, pesel oraz informacje o 1% tj. numerze KRS organizacji i celu szczególnym.  Aby wniosek o przekazanie 1% podatku za 2016 r. był ważny, wypełniony formularz PIT-OP przekazać należy do urzędu skarbowego nie później niż do 2 maja 2017 r. Dopuszczalne jest jego przygotowanie i dostarczenie do fiskusa zarówno w formie elektronicznej (e-Deklaracje), jak i pisemnej.

Darmowy druk dostępny jest zarówno w bazie formularzy aplikacji fillUp, jak i e-pity.
Więcej informacji i darmowy formularz znajdziesz także na www.pit-op.pl

Ulgi i odliczenia podatkowe oraz dodatkowe przychody emeryta w PIT

Zachęcamy wszystkich emerytów i rencistów do zapoznania się z poradnikiem "PIT emeryt / rencista", dostępnym na portalu e-pity.pl (https://www.e-pity.pl/abc_podatki/pit-40a-emeryt-rencista-rozliczenie/), w którym mogą sprawdzić z jakich ulg podatkowych i odliczeń mogą skorzystać lub jak obniżyć podatek dzięki wspólnemu rozliczeniu z współmałżonkiem.

Konieczność samodzielnego rozliczenia dotyczy także osób, które mają inne przychody niż emerytura lub renta, mogą one tego dokonać, korzystając z kreatora programu e-pity, który w łatwy sposób pozwoli przygotować PIT-37 lub PIT-36, a także przekazać 1% na dowolnie wybrane OPP.