Czy wiesz kiedy otrzymasz zwrot podatku za 2017 rok?

poznaj raport marki e-pity z największego badania w Polsce „Zwrot Podatku z PIT”

W minionym roku do portfeli podatników wpłynęło łącznie prawie 10 mld złotych z podatku nadpłaconego w 2016. Mimo, że rozliczanie deklaracji PIT kojarzy się raczej z przykrą koniecznością, perspektywa zwrotu nadpłaconych zaliczek, zdaje się w całości ją rekompensować. W jakim terminie najszybciej możemy spodziewać się zwrotu naszych pieniędzy od fiskusa ? Czy przy rozliczaniu PIT-a korzystać z elektronicznych udogodnień czy może ze starych, sprawdzonych praktyk doręczania PIT-a prosto do okienka urzędnika? Czy termin zwrotu podatku zależy od miesiąca, w którym składamy deklarację PIT ? A może od administracyjnej sprawności Urzędu Skarbowego, pod który podlegamy?

Zapraszamy do raportu z sondażu „Zwrot podatku z PIT”, przeprowadzonego na próbie przeszło 24 tys. podatników z całej Polski. W badaniu wzięły udział osoby, które w 2017 roku za pośrednictwem Programu e-pity składały do urzędów skarbowych e-deklaracje PIT.

Kiedy złożyć deklaracje? - im szybciej, tym lepiej!

Średnio 23 dni na zwrot pieniędzy czekali podatnicy, którzy złożyli e-deklarację w styczniu 2017 r. Decydując się na złożenie PIT-a miesiąc później, przeciętny czas oczekiwania rósł -
w lutym wynosił średnio 26 dni, a w marcu już 41 dni ! Maruderzy, którzy zostawili rozliczenie na ostatnie dni kwietnia, czekali na zasilenie domowego budżetu przeszło 52 dni.

Urzędy Skarbowe na podium

Średnio w ciągu 28 dni pieniądze ze zwrotu podatku w 2017 r. wypłacono podatnikom z województwa świętokrzyskiego. Pod względem szybkości zwrotu podatku z PIT, numerem 1 w Polsce okazał się Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, który zwracał pieniądze średnio w ciągu 20 dni. Na drugim miejscu znalazły się Urzędy Skarbowe w Przeworsku i Grodzisku Mazowieckim (21 dni). Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach (22 dni) zajął niekwestionowaną 3 pozycję. Bardzo dobrze z rozliczeniem nadpłaty radziły sobie urzędy skarbowe w województwie opolskim ( średnio 35 dni) i podkarpackim (średnio 37 dni). Najdłużej na rozliczenie swojego PIT-a czekali mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, w których czas oczekiwania wynosił powyżej 43 dni.

Ranking małych i dużych miejscowości

Mazowiecka gmina miejska Rościszewo okazała się niekwestionowanym liderem wśród małych miejscowości – tu podatnicy czekali na zwrot ok. 17 dni. Drugie miejsce zajęła Włoszczowa, miasto powiatowe z woj. Świętokrzyskiego (średnio 18 dni oczekiwania na zwrot). Trzecie miejsce ex aequo zajęły Przeworsk z woj. podkarpackiego, Bodzechów z woj. świętokrzyskiego oraz Żuromin z woj. mazowieckiego. Mieszkańcy tych miejscowości otrzymywali zwrot podatku średnio po 20 dniach ☺

W kategorii dużych miast, najszybciej z zeznaniami podatników poradziły sobie urzędy skarbowe w Bydgoszczy. Tu średni czas oczekiwania na zwrot podatku wynosił 44 dni. Na drugim miejscu, znalazły się Poznań oraz Lublin z wynikiem 45 dni na zwrot. Nieco gorzej radziły sobie Kraków, Łódź i Szczecin (46 dni).

e-deklaracje bezkonkurencyjne!

Czy poza terminem składania poprawnych deklaracji PIT i sprawnością organizacyjną urzędów skarbowych, mamy jeszcze jakiś wpływ na szybszy zwrot podatku z PIT?

Zdecydowanie tak. Liczy się bowiem również tryb w jakim złożymy swoją deklarację. Znacznie szybciej otrzymamy pieniądze, jeśli rozliczymy swojego PIT-a online, dostarczając go do urzędu skarbowego elektronicznie – szczególnie na początku roku, gdy do fiskusa wpływa jeszcze niewielka liczba formularzy. W minionym roku złożenie e-deklaracji przełożyło się bezpośrednio na skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku, przyspieszało bowiem pracę samych urzędów – zwalniając funkcjonariuszy skarbowych z obowiązku rejestrowania i wprowadzania danych z deklaracji do systemów komputerowych fiskusa ręcznie.

A Ty kiedy otrzymasz zwrot z PIT > sprawdź swój urząd!

Dla tych z Państwa, którzy chcieliby poznać potencjalny termin zwrotu podatku za 2017 rok w konkretnym urzędzie skarbowym, przygotowaliśmy bardzo wygodne narzędzie.
Na stronie https://www.e-pity.pl/znajdz-urzad-skarbowy-online/ znaleźć można bazę wszystkich Urzędów Skarbowych w Polsce, w której sprawdzić można średni czas oczekiwania na pieniądze w konkretnej placówce – oszacowany na podstawie wyników naszego sondażu.

O czym należy pamiętać ?

Przede wszystkim złożyć deklarację on-line do końca stycznia. Administracja skarbowa ułatwia nam rozliczanie się przez takie aplikacje jak Program e-pity, z wykorzystaniem połączeń do systemu e-Deklarcje.gov.pl Miejmy zatem odwagę korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Wystarczy kilka chwil, aby wypełnić obowiązek corocznego rozliczenia podatku. Im wcześniej, tym lepiej. Warto o tym pamiętać, planując wydatki na kolejne miesiące nowego roku.

Pełen raport dostępny na stronie: https://www.e-pity.pl/kiedy-zwrot-podatku/