Czy mikroprzedsiębiorcy są gotowi na JPK_VAT? Termin mija 26 lutego!

Raport z badania przeprowadzonego przez e-file na grupie 500 przedsiębiorców w dniach 02.02.2018 - 07.02.2018

Na kilka dni przed ostatecznym terminem dostarczenia urzędom skarbowym ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT), zapytaliśmy polskich przedsiębiorców o nastroje związane z nowym obowiązkiem wobec fiskusa.
Zmiana bowiem, mimo że docelowo ma za zadanie ułatwić raportowanie transakcji finansowych firm, wciąż wzbudza emocje związane ze skomplikowanym procesem tworzenia dokumentów, dodatkowymi kosztami czy karami grzywny za pomyłki w formularzach. A czas mija i już za moment do skarbówek powinny napłynąć pierwsze dokumenty JPK_VAT. Co przedsiębiorcy wiedzą o JPK_VAT, jakie mają obawy, czy są gotowi do swojej pierwszej wysyłki JPK_VAT ? Czy JPKomat fillUp jest tym narzędziem, dzięki któremu ułatwimy polskim przedsiębiorcom wygodne przygotowanie i bezpieczną wysyłkę JPK_VAT?

Z  przeprowadzonych badań wynika, że aż 45 % mikroprzedsiębiorców nie wie nic lub niewiele na temat JPK,  najmniej zorientowaną grupą są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.Jak wygląda gotowość przed ostatnim dzwonkiem?

Zaledwie 14 % firm wysłało już do MF swoje pierwsze rozliczenie i tyle samo nie poczyniło w tym kierunku żadnych przygotowań. 34% przedsiębiorców zadeklarowało, iż sprosta wymaganiom fiskusa, bowiem pliki ma skonfigurowane i gotowe do wysyłki. Tuż przed upływem ostatecznego terminu rozliczenia, aż 51 % badanych nie jest jednak przygotowana do nowego obowiązku raportowania ewidencji JPK_VAT. Dlaczego ?

Czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy?

44% przedsiębiorców obawia się kar finansowych. Tu są one uzasadnione, ponieważ za niezłożenie dokumentu lub złożenie go z błędami, grożą sankcje finansowe od 210 zł nawet do 42 000 zł w przypadku wykroczenia, i nawet wielomilionowe kary, jeśli czyn uznany zostanie za przestępstwo skarbowe. Sporo emocji budzi też poczucie osamotnienia i brak wsparcia w procesie przygotowania i wysyłki JPK_VAT, tu 36% badanych wskazuje, że w razie problemów nie będzie potrafiło ich rozwiązać samodzielnie. Dla przeszło 15% badanych kłopotliwy jest  również e-podpis.  

Ponad połowa badanych przedsiębiorców (54%), czuje strach przed pierwszą wysyłką JPK_VAT. Najbardziej boją się jednak ci, którzy rozliczają się samodzielnie.

Trudne nowego początki...

Pomimo obaw związanych z wysyłką JPK_VAT w praktyce, przedsiębiorcy nie postrzegają nowych regulacji wyłącznie źle. 34% badanych wyraża nadzieję, że nowa forma rozliczeń z fiskusem będzie zmianą na lepsze a 42,7% uważa, że JPK to krok w stronę nowoczesnych kontaktów z urzędami skarbowymi i sygnał o dynamicznie rozwijającej się e-administracji. Jednocześnie, aż 51% mikroprzedsiębiorców uważa, że narzędzie do rozliczania JPK_VAT oferowane przez Ministerstwo Finansów, na ten moment nie jest wystarczające.

JPKomat – odpowiedź na obawy przedsiębiorców :)

JPKomat to nowe narzędzie działające w ramach programu fillUp. Dzięki rozwiązaniom, zastosowanym w JPKomacie fillUp nie musicie obawiać się Państwo skomplikowanego procesu tworzenia JPK_VAT, ani tego, że wypełnicie go nieprawidłowo. Prostota bowiem jest dla nas priorytetem, bez względu na to czy opracowujemy program dla osób prywatnych czy firm, użytkowników zaawansowanych czy nowicjuszy. Korzystając z doświadczenia zdobytego przy tworzeniu programu e-pity, wyposażyliśmy JPKomat w intuicyjny kreator, który krok po kroku pomoże sporządzić Jednolity Plik Kontrolny i wysłać go bezpiecznie do fiskusa. O poprawność informacji zawartych w pliku JPK, zadba automatyczna weryfikacja aż 14 punktów kontrolnych, na podstawie  których sprawdzane są wpisane dane, a także dodatkowa opcja weryfikacji, czy kontrahenci użytkownika są płatnikami VAT. JPKomat obsługuje 3 formy autoryzacji wysyłki: e-podpis kwalifikowany a także darmowy profil zaufany i weryfikację kwotą przychodu z rocznej deklaracji PIT składanej w poprzednim roku – co może stanowić alternatywę dla budzącego obawy przedsiębiorców płatnego e-podpisu.

Program fillUp umożliwia przejście przez cały proces tworzenia dokumentacji Jednolitego Pliku Kontrolnego – od wystawienia faktury, poprzez sporządzenie i weryfikację Ewidencji zakupu i sprzedaży JPK_VAT, aż do elektronicznej wysyłki dokumentu do fiskusa - wraz z otrzymaniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). JPKomat umożliwia również sporządzenie, na podstawie gotowej Ewidencji JPK_VAT - deklaracji VAT-7, a już wkrótce także VAT-UE oraz Księgi Przychodów i Rozchodów. To co ważne, biura rachunkowe rozliczające dokumenty księgowe przedsiębiorców, mogą również wygodnie eksportować JPK_VAT ze swoich programów księgowych do fillUpa, by w kolejnym kroku przejść do weryfikacji poprawności danych i wysyłki JPK_VAT. Z programu fillUp mogą korzystać również wszyscy Ci - przedsiębiorcy lub księgowi, którzy na co dzień pracują w programach, w których nie ma możliwości konwertowania plików do formatu wymaganego przez Ministerstwo lub jeśli opcja taka jest, to jest ona dodatkowo płatna.

JPKomat fillUp udostępniamy w ramach wykupionego abonamentu fillUp. Osoby, które jeszcze nie korzystały z naszego programu, mogą wypróbować go nieodpłatnie przez 30 dni, rejestrując się w fillUpie i otrzymując dostęp do pełnej funkcjonalności programu, w tym do ponad 3.500 gotowych formularzy, e-deklaracji i innych dokumentów bardzo przydatnych w prowadzeniu działalności. Wszystkie w jednym miejscu gotowe do wypełniania i wysyłania przez Internet.

Więcej na : http://jpk.info.pl/

Im wcześniej tym bezpieczniej

Co zrobić, aby bezboleśnie przejść przez pierwszą wysyłkę Jednolitego Pliku Kontrolnego, uniknąć kar i stresu ? Przede wszystkim z przygotowaniem nie należy czekać do ostatniej chwili. Należy pamiętać, że w terminie obowiązkowego wysłania plików JPK_VAT, przypada również obowiązek wysyłki e-deklaracji VAT-7, a z końcem lutego do Ministerstwa Finansów muszą również trafić PITy-11, czyli informacje o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Spiętrzenie obowiązkowych e-wysyłek na serwery fiskusa, może spowodować problemy z łącznością i utrudnienia w terminowej wysyłce JPK.

Zobacz raport z badań >>